jazda nocą

Jak nie zasnąć za kierownicą?

Zmęczenie i senność za kierownicą? Nie daj się!

Podróż samochodem po nieprzespanej nocy lub też wielogodzinna jazda na długiej trasie, albo po prostu- zwyczajny powrót do domu po bardzo wyczerpującym dniu. Wszystkie te sytuacje są o tyle niebezpieczne, że mogą oznaczać dla kierowcy ryzyko tego, że może zasnąć prowadząc pojazd. Wystarczy jedynie na sekundę stracić kontrolę nad samochodem, aby doprowadzić do wypadku, którego skutki możemy odczuwać przez całe życie, a nawet może to być wypadek śmiertelny. Wiedząc więc, że przyjdzie nam prowadzić samochód na dużym zmęczeniu lub niewyspaniu, sprawdźmy, jak nie zasnąć za kierownicą, czyli zobaczmy patenty najczęściej stosowane przez kierowców.

Krótka przerwa, która dodaje sił

W momencie, kiedy odczuwamy ogromną senność i zmęczenie, najlepszym rozwiązaniem byłoby zrobić sobie dłuższą przerwę na regenerację, a pozostałą nam trasę dokończyć następnego dnia. Nie zawsze jednak taka możliwość wchodzi w grę, inną jest więc przerwa, ale trochę krótsza. Najlepiej do tego celu wybrać stację benzynową- miejsce, w którym będziemy mogli bezpiecznie zdrzemnąć się na kilka minut. Ważne, aby nie było to miejsce odludne, a najlepiej aby miało oświetlenie i aby znajdowali się tam jacyś ludzie. Kilkuminutowa drzemka pozwala szybko dojść do siebie na tyle, aby móc spokojnie dokończyć trasę, jaka nam pozostała. Wystarczy rozłożyć fotel kierowcy, położyć się i odpocząć, aby wrócić do sił. Oprócz drzemki albo zaraz po niej możemy też spróbować kilka ćwiczeń na rozruszanie, na przykład kilka skłonów czy przysiadów.

A co w momencie, kiedy przerwa nie wchodzi w grę?

Wówczas można wspomóc się filiżanką naprawdę mocnej kawy lub też można spróbować przekąsić coś słodkiego. Kofeina oraz cukier powinny dać naszemu organizmowi strzał energetyczny, ale pobudzenie z nim związane zazwyczaj nie trwa długo. Trzeba będzie za pewne powtórzyć to za jakiś czas, a najprawdopodobniej będzie to już za około pół godziny. Chcąc orzeźwić się na szybko bez konieczności zbaczania z kursu- możemy orzeźwić się zwykłą gumą do żucia. Kolejnym sposobem na to, aby na chwilę odegnać senność jest schłodzenie powietrza wewnątrz pojazdu. Możemy po prostu otworzyć okno i przewietrzyć samochód albo możemy na kilka minut włączyć klimatyzację na wysokich obrotach. Daje to szybkie orzeźwienie i jest jednym z najczęściej stosowanych sposobów przez kierowców. Ostatnim patentem, który wykorzystuje się w praktyce jest włączenie muzyki. Może to być także jakaś stacja radiowa, która pozwoli nam skupić uwagę.