Stosowanie jazdy defensywnej w praktyce
Poruszając się w rozmaitych tematach motoryzacyjnych często możemy spotkać się z takim określeniem jak jazda defensywna. Co to znaczy i w jaki sposób taka jazda wygląda w praktyce? Najogólniej rzecz biorąc defensywna jazda ma na celu takie prowadzenie pojazdu, które pozwala uniknąć niebezpiecznych sytuacji jeszcze zanim w ogóle się pojawią. Można więc mówić o tym, że w pewien sposób jest to styl bezpiecznej jazdy, gdzie staramy się skupić nie tylko na sobie, ale i na innych uczestnikach drogi oraz w staramy się przewidzieć ich zachowanie. Jest to jednak coś więcej. Chodzi także o to, aby nauczyć się w odpowiedni sposób prowadzić samochód- tak, aby nasze zamiary były bardzo dobrze czytelne dla innych uczestników ruchu drogowego. Dzięki wprowadzeniu takiego stylu jazdy można zacząć jeździć bezpieczniej i bardziej zachowawczo.
Czy tego można się nauczyć? Jak tego dokonać?
Na początku, taki styl jazdy może się nam wydawać trudny, wymagający skupienia, a być może nawet i mało dynamiczny. Jest pewnym przeciwieństwem brawury i prędkości, ale być może te skojarzenia, które z nim mamy miną w momencie, kiedy sami spróbujemy się go nauczyć. Defensywny styl jazdy nie jest niczym nowym na świecie, chociaż w Polsce dopiero raczkuje. O ile jest kultywowany w Stanach Zjednoczonych już od lat, w Polsce niewiele ośrodków będzie potrafiło nas go nauczyć. Zazwyczaj są to szkoły bezpiecznej jazdy- w takich ośrodkach najmocniej będziemy mogli wczuć się w defensywny styl jazdy. Możemy takich ośrodków poszukać w swojej najbliższej okolicy.
Może się też okazać, że defensywny styl jazdy będzie wymagał od nas także innego planowania swojego czasu, podróży oraz wybieranych tras. Defensywny kierowca stara się bowiem nie wyjeżdżać na ruchliwe drogi w godzinach szczytu, jeśli ma możliwość ich ominięcia. Jest skłonny rozsądnie przełożyć termin podróży albo go przesunąć, aby nie stać w korkach albo też nie musieć spieszyć się do celu tym samym jadąc agresywnie.
Codzienna praktyka na początku może nam sprawiać problemy
Aby stać się kierowcom defensywnym- już teraz możemy spróbować skupiać się na ewentualnych zagrożeniach, jakie mogą na nas czekać podczas prowadzenia pojazdu. W szczególności powinniśmy zachowywać czujność wtedy, kiedy mamy do przeprowadzenia trudne manewry- wyprzedzanie, wymijanie, zmiana pasa ruchu, włączanie się do ruchu z drogi podporządkowanej. Zawsze będzie to od nas wymagało maksymalnego skupienia oraz pewnej wyobraźni, którą można też z czasem wytrenować. W podobny sposób będzie też wyglądał trening w szkole bezpiecznej jazdy, powinniśmy być więc na to przygotowani.