Klimatyzacja samochodowa – zasada działania

Klimatyzacja – komfort czy potrzeba?

Klimatyzacja to ogromne dobrodziejstwo we współczesnym świecie nie tylko motoryzacji, ale również pracy i także obiektów mieszkalnych. Jej funkcja głównie polega na ochładzaniu i regulacji wilgotności powietrza. Dzięki niej mamy możliwość zapewnienia sobie komfortu cieplnego dostosowanego do indywidualnych potrzeb i upodobań. Obecnie nie jest już ona symbolem luksusu, a wręcz w wybranych segmentach wymogiem. Zasada działania klimatyzacji polega na pobraniu energii z jednego miejsca, a następnie oddanie jej w innym miejscu.

Można by ten schemat porównać do procesu pracy lodówki. Tak więc oprócz poczucia komfortu dzięki niej mamy możliwość uczucia świeżości i większej aktywności mimo mało sprzyjających ku temu warunkom na zewnątrz. Dodatkowo klimatyzatory dzięki specjalnym filtrom oczyszczają powietrze np. z kurzu, pyłków i dymu. Jest to kolejna zaleta skierowana szczególnie do alergików. Natomiast poprzez zapewnienie odpowiedniego poziomu wilgotności hamujemy rozwój zanieczyszczeń i oczywiście pleśni.

 

Klimatyzacja – zasada działania

Standardowo klimatyzacja zbudowana jest z następujących elementów:

– parownik,

– skraplacz,

sprężarka (kompresor),

zawór rozprężony,

wentylatory.

Czynnik chłodzący krąży tak najprościej ujmując w układzie zamkniętym parownik – skraplacz. Bowiem ten pierwszy element odbiera ciepłe powietrze z wnętrza pojazdu, natomiast dzięki skraplaczowi oddaje je z powrotem w wersji ochłodzonej. Rola sprężarki i zaworu rozprężnego jest równie istotna, ponieważ umożliwiają one przechodzenie czynnika roboczego w różne stany skupienia tj. w fazę ciekłą lub gazową. Tak więc najpierw czynnik chłodzący pompowany jest do sprężarki, następnie po oczyszczeniu i odwilgoceniu w specjalnym zasobniku trafia do skraplacza. I tutaj ze stanu gazowego przechodzi w stan właśnie ciekły. Obieg jak wspomniano kończy się w parowniku, gdzie temperatura nagle zostaje obniżona w procesie rozprężania. Stąd też trafia do kabiny samochodu zimne powietrze, które po drodze jest oczyszczane przez odpowiednie filtry powietrza. Zaś funkcja wentylatora odpowiada za utrzymanie pożądanej temperatury na poszczególnych etapach procesu klimatyzacji.

 

Czynnik chłodniczy w układzie klimatyzacji

 

Czynnik chłodniczy jest to specjalna substancja termodynamiczna, zwana też chłodziwem, pełniąca rolę swoistego wymiennika ciepła. Niegdyś takie zadanie pełnił dwutlenek węgla, który został wyparty przez czynniki należące do grupy fluoryzowanych węglowodorów. Te z kolei zastąpione zostały przez tak zwany czynnik R12, którego zaletą było wolniejsze ulatnianie się z układu chłodniczego. Niestety poważną wadę stanowiła jego szkodliwość dla warstwy ozonowej. Więc koniecznym się stało znalezienie jego następcy, którym stał się tetrafluoroetan pn. R134a. Jego problematyczność zaś polega na tym, że należy on do gazów cieplarnianych o wysokim indeksie GWP (wskaźnik służący do ilościowej oceny wpływu danej substancji na efekt cieplarniany). Dlatego też obecnie najlepszym rozwiązaniem jest tetrafluoropropen, którego indeks GWP wynosi na poziomie czterech.

Klimatyzacja samochodowa – jak o nią dbać?

Oprócz  przywileju posiadania klimatyzacji w samochodzie dochodzą jeszcze obowiązki odpowiedniego zadbania o nią. A z tym wiążą się na przykład okresowe wizyty w warsztacie samochodowym. Podstawowe zasady dbania o klimatyzację to:

– Odgrzybianie – według zaleceń mechaników samochodowych powinno odbywać się raz do roku. Najlepszym momentem jest początek okresu wiosennego – jest to najbardziej odpowiedni czas ponieważ mamy za sobą bardzo wilgotną porę jesienną i zimową. A te właśnie sprzyjały rozwojowi grzybów i bakterii, które z czasem mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia i życia użytkowników pojazdu.

– Wymiana filtra – sprawny filtr oprócz komfortu podróżowania pełni również funkcję ochronną kabiny pojazdu. Idealną okazją do wymiany filtra jest moment odgrzybiania klimatyzacji.

– Kontrola szczelności – podczas eksploatacji następuje ubytek gazu chłodniczego. Dlatego też niezwykle istotne dla prawidłowego działania układu klimatyzacji są kontrola i uzupełnianie czynnika. Natomiast dodatkowe nieszczelności sprawiają, że chłodziwo szybciej ulatnia się do atmosfery.

Regularny serwis klimatyzacji – części zamienne

Regularny serwis jest niezwykle istotny dla użytkowników aut z klimatyzacją. Jeżeli go zaniedbamy to po pierwsze narażamy siebie na czynniki szkodliwe dla zdrowia poprzez rozwój środowiska bakteryjnego. Jedną z przykładowych chorób jest chociażby legionelloza, która może doprowadzić nawet do ślepoty. Po drugie narażamy układ klimatyzacji na większą awaryjność, a tym samym potęgujemy koszty naprawy. Pamiętajmy o wymianie uszkodzonych lub wyeksploatowanych części, które możemy zakupić np. w sklepie online Wit-mot. Odpowiednia dbałość o ten bardzo komfortowy układ w samochodzie pozwoli nam beztrosko cieszyć się funkcjonalnością tzw. klimy przez cały rok.