O tym, że coś wymaga naprawy bardzo często dowiadujemy się dopiero w momencie, kiedy dany element ulegnie awarii. Jest to o tyle niekomfortowa sytuacja, że może się pojawić właściwie w każdym momencie, a niezaplanowany przestój może powodować problemy z dotrzymaniem terminowości zleceń. Taka sytuacja nigdy nie jest dla firmy komfortowa, a pojawiające się przestoje generują straty.
Tymczasem, takim awariom można spróbować zapobiegać, zwłaszcza jeśli z własnej praktyki wiemy, że posiadamy na hali produkcyjnej takie elementy maszyn, które zazwyczaj znacznie szybciej się zużywają. Mając taką wiedzę oraz świadomość, że przeprowadzona na czas diagnostyka i kontrola mogą zapobiec poważnym awariom, możemy zaplanować regularne przeglądy, które wyłapią elementy, które właśnie trzeba poddać regeneracji.
Bywa, że od razu widać, że dany wałek wymaga regeneracji- powłoka może być nierównomiernie starta, może zacząć się kruszyć i ulegać uszkodzeniom mechanicznym, może też stać się cienka i znacznie gorzej taki wałek zaczyna pracować w codziennej praktyce, obniżając tym samym efektywność całej produkcji. Jeśli jednak nie mamy pewności, czy to już czas na wymianę- specjalistyczna firma wykonująca przeglądy może też wykonać dla nas badanie diagnostyczne konkretnej części, które określane jest jako pomiar zużycia elementu. Badanie to daje dość precyzyjną odpowiedz na pytanie o to, czy wymiana faktycznie jest już konieczna.
Mieszanki, które wykorzystuje się do pokrywania powierzchni walców
Walce oraz wałki pokrywane są specjalistycznymi powłokami po to, aby dodać tym elementom funkcjonalności, a czasem- aby w ogóle umożliwić odpowiednią pracę takiego wałka. Jedną z najpopularniejszych mieszanek, którą pokrywa się wałki są mieszanki gumowe. Regeneracja wałów odbywa się poprzez odpowiednie zdjęcie starej powłoki, oczyszczenie powierzchni wałka i jej odtłuszczenie, a następnie nałożenie nowej warstwy mieszanki o specjalnych właściwościach. I tutaj pojawiają się wyroby gumowe w przemyśle mające szerokie zastosowanie.
Mieszanki gumowe są jednymi z częściej stosowanych, a do ich wykonania wykorzystuje się zarówno gumę naturalną, silikonową jak i syntetyczną. Można też manewrować parametrem twardości takiej powłoki, aby wałek faktycznie mógł dobrze spełniać swoje zadanie. Ciekawą możliwością jest tworzenie powłok o dodatkowych właściwościach. Mowa tutaj o takich, które mają ulepszone właściwości uwalniające, które są wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne czy kontakt z chemikaliami. Jeszcze inne powłoki są z kolei dedykowane do kontaktu z żywnością.