Wraz z zakończeniem zimy i rozpoczęciem sezonu od wiosny, aż po schyłek jesieni, rozpoczyna się idealny czas na jazdę motocyklem. W tym samym okresie wiele osób decyduje się podjąć próbę zdobycia umiejętności i uprawnień do jazdy na motorze. Jednak choć w przypadku samochodu osobowego zasady są powszechnie znane, o tyle nauka jazdy na motorze dla wielu osób jest tematem zupełnie niezbadanym. Sprawdź, jak przebiega kurs oraz egzamin uprawniający do kierowania tym pojazdem.
Nauka jazdy na motorze – od czego zacząć?
Swoją przygodę z motocyklem warto rozpocząć od zdobycia podstawowej wiedzy na temat samego kursu i egzaminu. Uprawnienia do jazdy na motorze dzielą się na kilka kategorii:
- Kategoria AM – pozwala zdobyć prawo jazdy na motorower oraz lekkie quady. Do kursu może przystąpić każda osoba, której pozostało nie więcej niż trzy miesiące do osiągnięcia 14 roku życia, który to wiek wymagany jest przy podejściu do egzaminu. Sam kurs trwa 20 godzin, z czego 10 to kurs praktyczny, drugie 10 zaś nauka jazdy na motorze.
- Kategoria A1 – prawo jazdy w tej kategorii uprawnia do kierowania motocyklu o pojemności silnika nieprzekraczającej 125 cm3 oraz stosunku mocy do masy własnej nie większym niż 0,1 kW/kg. Analogicznie do kategorii AM, do szkolenia przystąpić można tuż przed 16 urodzinami, kurs trwa z kolei 30 godzin, z których nauka techniki jazdy motocyklem to 20h.
- Kategoria A2 – zdobycie prawa jazdy w tej kategorii pozwala kierować motocyklem o mocy silnika nieprzekraczającej 35 kW oraz stosunku mocy do masy własnej motocykla nie większym niż 0,2 kW/kg. Do egzaminu przystąpić można w chwili zdobycia pełnoletności. Czas trwania nauki jazdy na motorze jest taki jak w kategorii A1.
- Kategoria A – prawo jazdy kategorii A pozwala legalnie prowadzić każdy z motocykli. Co istotne, aby ubiegać się o dokument, należy mieć ukończone 24 lata, lub w przypadku posiadania prawa jazdy kategorii A2, minimum 20 lat. Nauka jazdy na motorze składa się wówczas z 30h kursu teoretycznego i 20 godzin praktyki.
Teoria w nauce jazdy na motorze
W zależności od wybranej kategorii, nauka jazdy na motorze trwa od dziesięciu do trzydziestu godzin zegarowych. Analogicznie do kursów jazdy samochodem, podczas zajęć omawiane są zasady kodeksu drogowego, sytuacje na drodze, elementy, dotyczące techniki jazdy na motorze, a także część poświęcona pierwszej pomocy. Nawet jeśli kursant posiada już prawo jazdy w innej kategorii, obecność na zajęciach teoretycznych i przystąpienie do egzaminu jest również wymagane. Najczęściej w cenę kursu wliczone jest także badanie medyczne, które jest niezbędne do rozpoczęcia praktycznej nauki jazdy na motorze.
Część praktyczna nauki jazdy na motorze
Praktyczna nauka jazdy na motorze trwa dziesięć lub dwadzieścia godzin zegarowych, podczas których najpierw omawiana jest budowa motocyklu, a następnie wraz z instruktorem ćwiczy się poszczególne elementy na placu manewrowym, aby finalnie ruszyć na drogi miejskie. Na początek uczestnik kursu uczy się zachowywania równowagi, odpowiedniej pozycji podczas jazdy, ruszania, hamowania oraz wchodzenia w zakręty. Następnie rozpoczyna się część nauki jazdy na motorze, w której znajduje się slalom, omijanie przeszkód, podjazd pod górę, czy też hamowanie. Kiedy uczestnik opanuje podstawy, wówczas rozpoczyna się jazda po jezdni.
Jak wygląda egzamin na prawo jazdy na motorze?
Pozytywne zakończenie kursu to ostatni krok przed przystąpieniem do egzaminu państwowego w WORD. Podobnie jak w szkole jazdy, sam egzamin składa się zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej. Test wiedzy obejmuje 20 pytań z zakresu podstawowego i 12 ze specjalistycznego, których treść zależy od tego, o którą kategorię się ubiegamy. Maksymalna ilość punktów wynosi 74, z czego do uzyskania pozytywnego wyniku należy uzyskać 68. Następnie następuje część praktyczna egzaminu, w której trakcie sprawdzana jest technika jazdy motocyklem. Należy mieć odpowiedni strój w postaci płaskiego, wiązanego obuwia, rękawiczek na całe dłonie, a także spodni z długimi nogawkami oraz kurtki z długim rękawem. Na początek wykonuje się czynności na placu manewrowym, a jeśli część ta zostanie zakończona sukcesem, następuje egzamin na drodze, który trwa z reguły około pół godziny.