Wykorzystanie keramzytu jako ochrona przed radonem

Problem występowania radonu podczas realizacji różnego rodzaju projektów budowlanych można starać się rozwiązać na szereg różnych sposobów. Będzie to z pewnością znacznie prostszym zadaniem w momencie, kiedy zastosowana zostanie warstwa izolująca od gruntu w postaci wysypanego kruszywa keramzytowego od Leca® KERAMZYT. Materiał ten jest lekkim, naturalnym i porowatym kruszywem, które do takiego zastosowania może być przetransportowane na miejsce budowy w formie sypkiej specjalnymi samochodami samowyładowczymi. Warstwa keramzytu po ubiciu i zagęszczeniu stanowi doskonałą warstwę termoizolacyjną. Jednak bardzo istotne jest to, że również może ona skutecznie chronić przed radonem, który może przedostawać się do budynku bezpośrednio z gruntu.

Dlaczego należy chronić budynek przed radonem?

Przede wszystkim dlatego, że jest to radioaktywny gaz, który może się przedostawać do budynku bezpośrednio z gruntu, a który zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc. Jest on więc bezpośrednim zagrożeniem dla życia i zdrowia. Okazuje się jednak, że można zniwelować jego wpływ właśnie dzięki odpowiednim materiałom budowlanym, a także dzięki możliwości jego odsysania w całym budynku. W przypadku warstwy keramzytu możliwe jest zarówno pasywne jak i aktywne jego odsysanie. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że keramzyt od Leca® KERAMZYT ma bardzo porowatą i ziarnistą strukturę, dlatego umożliwia zabezpieczenie nowego budynku przed radonem. Tworzone są specjalne systemy odsysania radonu, dzięki temu możliwa jest efektywna wymiana powietrza, a co za tym idzie tam, gdzie gaz ten może się gromadzić instalowana jest specjalna rura do odsysania, bezpośrednio pod płytą fundamentową. Następnie, jest ona prowadzona przez konstrukcję całego domu aż po dach. Dzięki takiemu systemowi wytwarzany jest efekt kominowy, a powietrze unosi się do góry pod wpływem różnic temperatury, a następnie jest usuwane z budynku przez komin.

https://leca.pl/

Warstwę keramzytową można zastosować nawet na miękkim podłożu

Keramzyt ma też tę ogromną zaletę, że będzie też doskonale sprawdzał się nawet na gruncie, który jest bardzo miękki, który osuwa się i któremu brak stabilności. W takim przypadku można wykonać na przykład płytę fundamentową z podwójnym zbrojeniem. Sama warstwa keramzytu jest tym miejscem, w którym można poprowadzić różnego rodzaju rury i elementy instalacyjne. Jest to dobra alternatywa dla metody palowania. Warstwę z keramzytu można traktować jako warstwę drenażową. Udaje się ją wykonać nawet w momencie, kiedy mamy do czynienia z wysokim poziomem wód gruntowych. Jednocześnie nadal jest to materiał, który instaluje się szybko i bardzo prosto, który jest bardzo wytrzymały, odporny na działanie wilgoci i taki, który nie niszczeje pod wpływem wody.