Tuleje do maszyn produkcyjnych, drukarskich i nie tylko

Wałki, wały, bębny oraz tuleje stanowią nieodłączny element wielu maszyn. Mogą różnić się między sobą wielkością, funkcją, a także tym, czy są dodatkowo pokrywane specjalnymi powłokami. Coraz częściej jednak firmy decydują się na wykonywanie tychże elementów na indywidualne zamówienie.

Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na fakt, że dzięki temu mogą zyskać dokładnie taki produkt, jakiego najbardziej potrzebują. Właściwe dopasowanie takich części jak chociażby tuleja cylindryczna w praktyce może wpływać na zmniejszenie awaryjności całej maszyny, ale może się też przyczynić do wzrostu efektywności całego procesu produkcji. Z pewnością więc jest rozwiązanie bardzo korzystne, gdyż produkcja może przebiegać szybciej, sprawniej i pozwalać firmie na uzyskiwanie większych zysków w tej samej jednostce czasu, co przed modernizacją. Niektórych zadań po prostu nie da się wykonać bez odpowiednio przystosowanej do tego celu tulei.

 

Różne rodzaje tulei, nie tylko do przemysłu drukarskiego

 

Bardzo wiele rozwiązań, jakie wiążą się z różnego rodzaju tulejami znajduje swoje zastosowanie w przemyśle drukarskim, ale nie tylko. Do tych najpopularniejszych typów tulei można przede wszystkim zaliczyć tuleje cylindryczne, tuleje o kształcie stożka, tuleje wykonywane z wysokiej jakości poliuretanu oraz tuleje rozprężne. Podczas wytwarzania każdego z tych typów tulei najważniejsza jest precyzja w dobieraniu jej parametrów oraz w formowaniu jej kształtu. Podążając za międzynarodowymi normami można stworzyć produkty o dużej wytrzymałości.

 

Tuleje rozprężne powszechnie wykorzystuje się do druku, uszlachetniania powierzchni oraz do laminacji. Są one standardowo pokrywane elastomerami. Tuleje stożkowe z kolei sprawdzą się nie tylko do laminowania, ale i do wklęsłodruku. Można dodatkowo wyprodukować je w taki sposób, aby posiadały swoje właściwości nieprzewodzące lub też półprzewodzące. Tuleje o odpowiednich parametrach mogą wręcz zagwarantować bardzo wysoką jakość druku- dlatego też są tak istotnym elementem całego procesu.